"Една източна приказка разказва за момче, на което веднъж му се явил светъл ангел, за да го благослови. Но имало условие. След като завел момчето при една голяма нива с високи житни класове, вече узрели за жетва, ангелът казал:
- Погледни тази нива! Имаш право да преминеш само веднъж през нея и да откъснеш само един клас. Можеш да се движиш само напред, без да спираш по пътя си и без да се връщаш дори и една стъпка назад. Избери си един хубав и пълен клас, защото твоето благословение ще бъде зависимо от качествата на този клас.
Момчето навлязло в нивата. То виждало около себе си много хубави класове, зрели и пълни, но тъй като се надявало да намери още по-добри, продължило напред, като ги подминавало едни по един. Но се оказало, че колкото повече вървяло, толкова повече класовете ставали по-ниски и по-лоши. Свило се сърцето на момчето, но не смеело да протегне ръка и да откъсне някой от тях, защото помнело какви хубави класове вече били зад гърба му. Продължило напред с надеждата, че все ще се намери нещо по-добро, но уви, класовете ставали все по-лоши и по-лоши. Да се върне назад му било забранено и то продължиело да върви напред с напразна надежда. Накрая, то се озовало в долния край на житното поле, без нито един клас в ръката си. Така осуетило възмоността да получи благословение от ангела.
Много хора в края на своя живот си спомнята за всички златни случаи, които са имали, възможности, които те са подминавали с надеждата, че ще имат и по-добри от тях....
Бог дава чудесна възможност на тези, които сега са в началото на тази нива, наречена живот, да се доверят на своя Небесен Баща и да приемат благословението на Божия Син, Спасителя на света. Докато е време.
---- ---- ---- ---- -----
Агнето не следва вълка, петелът не следва лисицата, заекът не следва кучето..., а защо човекът върви така слепешката след дялова?!
---- ---- --- ---- ----
В своята картина "Алегория на благоразумието" венецианският художник на 16-ти век Тициан представя благоразумието като човек с три глави. Едната глава е на младеж, обърната към ъдещето, друга е на зрял мъж, който гледа към настоящето и третата е на мъдър старец, в торачен към миналото. Отгоре, над главите, Тициан е написал една латинска фраза, която в превод означава:
"От примера на миналото, човекът на настоящето действа благоразумно, така че да не изложи на опасност бъдещето."
Из "Списание Братска любов, брой 4, 2008г."
Няма коментари:
Публикуване на коментар